Як прийняти правильне рішення

Як прийняти правильне рішення

Практично перед кожною людиною час від часу постає завдання прийняти рішення, від якого багато в чому залежатиме подальше життя. З'їздити на курорт або заощадити для ремонту? Розміняти квартиру або переїхати в іншу країну? Народити ще одну дитину або залишити все як є? Прийняти єдино правильне рішення з безлічі можливих - нелегке завдання. Вибирати розумом чи серцем? Добре обміркувати чи піддатися впливу моменту? Порадитися з ким-небудь або вирішити самому? А може, кинути монетку?

Як часто ви чули від інших або думали самі: «Ну ось, я так і знала!», «Даремно я це зробила!», «Я піддалася хвилинному пориву.» І т.п. Що б там не думали, емоції набагато глибше залучені в процес прийняття рішень, ніж здається. Різні дослідження на цю тему свідчать про те, що в переважній кількості випадків рішення, про які ми потім шкодуємо, - продукт некерованих спонтанних емоцій. Коли ж ми ретельно прислухаємося до своїх почуттів та інтуїції, то найчастіше приймаємо більш сприятливе рішення.

Які ж чинники можуть вплинути на прийняття правильного рішення?

1. Коли вирішує серце
І це не фразеологізм - серце дійсно здатне вирішувати. Нещодавно нейрокардіологія відкрили, що у серця існує власна нервова система, яка може функціонувати окремо від мозку. Причому нейрони серця володіють як короткостроковій, так і довгостроковій пам'яттю. До недавнього часу вважалося, що це властивість властива тільки мозку. Тепер відомо, що серце має потужний електромагнітним полем, а амплітуда його електричних імпульсів в 60 разів перевершує імпульси мозку. Електромагнітні сигнали, вироблені нашим серцем, можуть бути виміряні. До того ж вони можуть розповісти про наше емоційному стані і рівні стресу: чим ми спокійніше, тим рівніше б'ється наше серце, тоді як чим сильніше випробовуваний нами стрес, тим хаотичнее ритми серця. Коли ж ми викликаємо в собі позитивні емоції, нехай навіть навмисно, ми вирівнюємо і ритми серця, що дозволяє нам знизити рівень стресу, менше хворіти, ясніше мислити і навіть довше жити. Тобто на підсвідомому рівні серце підштовхує нас до прийняття правильного рішення, але часто холодні міркування або спонтанні емоції беруть гору над інтуїцією серця, а згодом змушують нас жаліти про неправильному виборі. Так що дозвольте вирішувати серцю.

2. Недолік сну
Не дарма існує приказка, що «ранок вечора мудріший» - погана якість і недостатня кількість сну призводять до прийняття поганих же рішень. Люди, що відчувають нестачу сну, більш схильні до прийняття імпульсивних і ризикованих рішень, тому що вони сконцентровані швидше на результаті, а не наслідки вибору. Але й ті, хто змушений приймати рішення, тільки що прокинувшись, теж не показують хороших результатів, оскільки діють ще «за інерцією сну». Тому намагайтеся приймати рішення «на свіжу голову» - добре виспавшись, але не відразу після сну.

3. Голод - поганий порадник
Ніколи не приймайте важливих рішень на голодний шлунок. Коли рівень серотоніну знижений, що і відбувається, коли людина голодна, то люди схильні діяти більш агресивно і приймати більш безвідповідальні рішення. Щоб швидко підвищити рівень серотоніну, можна з'їсти шматочок шоколаду, що-небудь молочне, порцію індички, жменю горіхів або банан.

4. Під тиском стресу
У сьогоднішньому швидкісному і мінливому світі ми змушені щодня приймати сотні, якщо не тисячі рішень. І приймати швидко. Необхідність думати і діяти стрімко призводить до Зашкалювання рівня стресу, який підштовхує до прийняття найчастіше ризикованих або необґрунтованих рішень. Але і відкладати надовго важливі рішення теж не варто - чим довше ви над ними думаєте, тим нерішучіше стаєте. Потрібно постаратися сконцентруватися над важливим рішенням і зробити це якомога швидше. Чим більш значуща рішення, яке потрібно прийняти, тим світліше повинна бути голова і холодніше розум. Сфокусуватися правильно добре допомагають різні дихальні практики. Корисно на деякий час закрити очі і протягом декількох хвилин дихати рівно і глибоко, намагаючись не думати про проблеми. Трохи практики - і ви навчитеся миттєво розслаблятися і «очищати мізки», щоб якомога глибше сконцентруватися на правильному рішенні.

5. Коли втручаються гормони
Ми можемо контролювати якість їжі або сну, але деякі фактори, що впливають на прийняття рішень, є просто-напросто біологічними, і контролювати їх важко, якщо не неможливо. Більшості жінок добре відомо, як може змінюватися їх настрій, смакові переваги, стан шкіри і вагу під час менструального циклу. Той же самий гормональний дисбаланс слід брати до уваги, коли справа стосується важливих рішень. Дослідженнями доведено, що залежно від періоду циклу жінки по-різному оцінюють на фотографії чоловічі обличчя. Так, наприклад, у першій, фолікулярної стадії циклу жінкам чоловічі обличчя здаються більш домінантними. Але гормони впливають не тільки на жінок, прийняття рішень чоловіками теж багато в чому визначається гормонами. Так, при підвищеному рівні тестостерону, що найчастіше відбувається вранці, чоловіки схильні приймати більш ризиковані та небезпечні рішення.

Так що вибір за вами - прислухатися чи вам до свого серця або постаратися дізнатися думку якомога більшої кількості людей. Обов'язково добре виспіться і поїжте перед тим, як прийняти рішення. Ну а якщо все ж помилитеся - звинувачуйте у всьому гормони. Навіть якщо це і не виправить ситуацію, то позбавить від почуття провини.


Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:


Категорія: Психологія
Теги: Вибір
Всього коментарів: 1
avatar
0
1 mostyuksergiy • 21:14, 02.10.2021
Це все правильно, але для того, щоб приймати правильні рішення, треба зрозуміти, чому приймаються неправильні рішення https://www.bizmaster.xyz/2020/09/6-prychyn-za-yakymy-my-pryimaemo-nepravylni-rishennya.html
avatar