Це не ожиріння, це гормони!

Це не ожиріння, це гормони!

Не можна недооцінювати вплив гормонів на життя і стан людини. Гормони впливають буквально на все: на вагу, сексуальне життя, настрій, стан шкіри, відчуття втоми, ситості і ін. Одна моя подруга більшу частину свого життя страждала від ожиріння. Але як тільки у неї діагностували синдром полікістозних яєчників і почали гормональне лікування, її зайву вагу буквально розтанув на очах. Сама я то набираю непотрібні кілограми, в основному протягом вагітностей, то скидаю їх за півроку без дієт і вправ, коли, очевидно, гормональний баланс приходить в норму. А ще гормональні гойдалки призводять до набору ваги під час менструальних циклів, клімаксу та інших ускладнень, пов'язаних з репродуктивним здоров'ям жінки.

Так як же зупинити гормональний хаос і привести вагу в порядок?

Як тільки ви виявляєте збільшення ваги, вашим першим поривом, швидше за все, буде - відправитися в тренажерний зал, щоб швидше «розплавити» ненависні жири на біговій доріжці. І, швидше за все, ви будете неправі. Зайва вага у жінок в більшості випадків визначається гормонами. І якщо ви страждаєте від гормонального дисбалансу через стрес або ПМС, ваші гормони просто програмують вас на те, щоб бути товстою. І дуже часто посилені заняття спортом в цей період не тільки не призводять до схуднення, але й змушують набрати ще більшу вагу!

Два головних саботажника схуднення: естроген і кортизол.
Почнемо з кортизолу: цей гормон, вироблюваний надпочечниками, якщо говорити простіше, протиставляє стрес і цукор. Коли ви відчуваєте значне фізичне навантаження, ви спалюєте глюкозу в крові - що займає приблизно півгодини - а потім переходите на резерви організму. У цей момент ви змушуєте наднирники качати кортизол, щоб конвертувати жир з клітин в глюкозу крові. Поки нічого поганого, адже ми ж і хочемо позбутися жирових клітин, правда? Проблеми починаються, коли в цей процес втручається естроген - жіночий гормон, вироблюваний яєчниками і здійснює безліч функцій, від регуляції менструального циклу до розподілу жирових відкладень. А він втручається дуже активно, оскільки практично всі «події» життя жінки (ПМС, синдром полікістозних яєчників, фібрози, ендометріоз, безпліддя, вагітність, низьке лібідо і пре-менопауза) супроводжуються підвищенням рівня естрогену. І це ще якщо не рахувати природних і синтетичних естрогенів, які надходять до нас з деяких продуктів і косметичних засобів. А естроген змушує нас зберігати циркулює цукор у вигляді жиру. Такий ось замкнуте коло. Трохи тільки кортизол вивільняє трохи глюкози з жирів, щоб спалити її, як естроген відразу ж конвертує її назад в жир! І це під час занять спортом!

Як ніби цього ще недостатньо - проблему посилюємо ми самі, нашим раціоном. При підвищенні рівня стресу ми заїдає його «солоденьким». Кортизолу виробляється в меншій кількості, і за час тренування його може не проводитися взагалі, оскільки ми не встигаємо спалити навіть накопичений за день цукор, не кажучи вже про резервах. А між тим енергія-то витрачається і потребує підживлення їжею!

Вдобавок у другій половині менструального циклу, лютеїнової фазі, баланс естрогену порушується прогестероном, приводячи до підвищеного відчуття втоми і ще більшого навантаження на наднирники.

При такому сценарії ви зводите на «ні» свої похудательной зусилля і тренування і ставите під удар практично всю свою ендокринну систему, яка просто збивається з пантелику і вже не знає, як реагувати на всю цю мішанину гормонів, глюкози, жиру. А тому просто розпихує все подалі по жировим клітинам, щоб хоч трішки відпочити.

Що робити в такій ситуації?

Перестати виснажувати себе багатогодинними тренуваннями. Так, не завжди «більше» означає «краще». Чим старанніше і чим довше ви займаєтеся, тим сильніше даремна навантаження на вашу гормональну систему. І якщо у вас є ризик гормонального збою, то при тривалості тренувань понад 30 хвилин ваша вага буде стояти на місці. А якщо ви приступаєте до тренування вже при стресі, тобто при підвищеному рівні кортизолу, то тільки збільшите свою вагу ще більше! Постарайтеся перед тренуванням відпочити не менше години. Хорошим виходом при проблемах з гормонами буде також замінити інтенсивні тренування розслаблюючій йогою. Можна проводити 20-хвилинні кардіо- або силові тренування, а потім перейти до нетривалим і менш інтенсивних навантажень - наприклад йоги, плавання або ходьбі.

Які ще гормони можуть втручатися в процес схуднення? Ну, принаймні, на які ми можемо вплинути?

Це, наприклад, лептин, гормон, відповідальний головним чином за апетит і відчуття насичення. Рівень лептину зменшується при нестачі сну. Так що ви або спите достатня кількість часу, не менше 7-8 годин, або їсте. Якщо ви з ранку прокидаєтеся з диким відчуття голоду, значить, ви спали недостатньо. При нормальній кількості сну їсти з ранку не хочеться, навіть якщо ви напередодні не їли «після шести».

Сигналізує про оманному відчутті голоду і грелін, короткоживучих гормон, вироблюваний у шлунку. Фруктоза (один з видів цукрів, що знаходиться особливо у великій кількості у фруктових соках, меді, кукурудзяному сиропі і газованих напоях) стимулює виробництво греліну, приводячи до підвищеного і більш частого виникнення почуття голоду і переїдання, а в результаті - до збільшення загального споживання калорій.

Так що, прагнучи до ідеальної фігури, можна робити набагато менше, але з більшою ефективністю. Головне - розуміти, що ви робите, як і зачем.Еслі ви будете при схудненні приймати в розрахунок свій гормональний баланс і навчитеся прислухатися до свого організму, вам не доведеться виснажувати себе ні жорсткими дієтами, ні марними тренуваннями.


Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:


Теги:
Всього коментарів: 0
avatar